Past Snow Queen Royalty

1st Snow Queen Dorothy Lockington DPM Collection.jpg

First Snow Queen

1947 - Dorothy Lockington,  Aberdeen

1955 Junior Snow Queen Karen Ann Riehl.jpg

First Jr Snow Queen

1955 - Karen Ann Riehl, Aberdeen

1958 Snow Queen Janice Leisen and Snow Man Gov. Joe Foss.JPG

Snow Queen with Frosty

1958 Snow Queen Janice Leisen, Aberdeen with Gov. Joe Foss as Frosty

Photos Courtesy of Dacotah Prairie Museum Photo Archives

Past Royalty

Snow Queen

Jr Snow Queen

Princesses

Princess & Prince

2022 - Macie Luce - Wosley-Wessington Area

2021 - April Simon - Hoven

2020 - Chesney Olson - Langford

2019 - Aleah Steger - Ipswich

2018 - Hannah Sumption - Frederick

2017 - Brianna Palmer - Warner

2016 - Georgialee Quail - Deuel Area

2015 - Hannah Rose Higdon - Dupree

2014 - Tory Makela Ipswich

2013 - Kendra Woytassek - Aberdeen

2012 - Alyxis Perry - Frederick Area

2011 - Kyla Dunn - Kingsbury County

2010 - Olivia Esser - Redfield

2009 - Olivia Olson Tracy - Waubay

2008 - Brittany Hanna - Waubay

2007 - Elizabeth Troske Massmann - Doland

2006 - Alysha Brace Baus - Redfield

2005 - Whitney Peter - Aberdeen

2004 - Leah Kouba - Milbank

2003 - Becky Lambert Harstad - Doland

2002 - Jessica Hynes Bach - Redfield Area

2001 - Susan Anderson Stugelmeyer – Milbank

2000 - Maggie Peters - Milbank

1999 - Rachel Myers Lorentz - Highmore

1998 - Mikaela Claymore Moore - Gettysburg

1997 - Rochelle Cundy Sweetman - Miller

1996 - Tara Ann Hansen Nordquist - Deuel Co.

1995 - Erin Lynn Knecht - Hecla

1994 - Nicole Jensen-Harris - Kingsbury County

1993 - Christina Baloun Boyd - Highmore

1992 - Lisa Coyne Ishaq - Watertown

1991 - Jennifer Waddle - Webster

1990 - Kristi Arnold Noem - Bryant

1989 - Rena Blomster Ballard - Ipswich

1988 - Cynthia Hart Mickelson - Miller

1987 - Sara Jo Wheeler Lamb - Clark

1986 - Tara Ann Hanten Gibson - Deuel Co.

1985 - Sharon Ann Beadle Martin - Bowdle

1984 - Rhonda Myler-Shappert -   Faulkton

1983 - Carrie Gab Van Orman - Eureka

1982 - Shannon Stevens Miles - Faulkton

1981 - Darlene Wagner Amdahl - Bryant

1980 - Sharleen Kelly Berg - NSC

1979 - Angie Smith Teel - Gregory Co.

1978 - Jan Hall DeBerg - Gettysburg

1977  - Leslie Schulkoski Beecher - Aberdeen

1976 - Gayle Mydland Nash - Langford

1975 - Karen Owen Tuzcu - Britton

1974 - Rebecca Erickson Grandpre - Langford

1973 - Rebecca Ann Coss Stock - Pierre

1972 - Judy Sonnenschein Larson - Pierre

1971 - Sharon Reierson Welk - Pollock

1970 - Margaret Cunningham Houk - NSC

1969 - Jan Bowar Miller - PC

1968 - Joan Bonzer Kutter - Hecla

1967 - JoAnne Opsahl Schlekeway - NSC

1966 - Diantha Schuette Haagenson - NSC

1965 - Marilyn Wik Schlekeway - Cresbard

1964 - Phyllis Heupel Larrow - Eureka

1963 - Mary Colleen Goodman -  Highmore

1962 - Marnah Saetveit Lund - Sioux Falls

1961 - Charlean Fuhrman Croxton - Warner

1960 - Bonnie Verdon Simpfenderler - Pierre

1959 - Janet Barber Coleman - Britton

1958 - Janice Leisen Balhorn - Aberdeen

1957 - Shirlee Stone - Rapid City

1956 - Pat Miller Spiry - Mobridge

1955 - Marge Davis Lynott - Rapid City

1954 - Lee Ann Lodmell Emme - Rapid City

1953 - Joan Frazee Trautner - Pierre

1952 - Luella Draper Zerr - Aberdeen

1951 - Penny Wipf - Aberdeen

1951 - Beth Grange Jurgensen -Mobridge

1950 - Deloris Bessler Jahn - Brookings

1949 - Gloria Christianson Johnson -Brookings

1949 - Deloris Breuning Charboneau -Leola

1948 - Darlene DeCory Kockerhans - Rapid City

1947 - Dorothy Lockington - Aberdeen

2022 - Amelia Currington - Faulkton

2021 - Olivia Hadrick - Frederick

2020 - Annika Estwick - Sisseton

2019 - Macie Luce - Redfield

2018 - April Simon - Hoven

2017 - Emma Storley - Britton Area

2016 - Morgan Schwartz - Watertown

2015 - Abigail Berreth - Leola

2014 - Demi Truebenbach - Frederick Area

2013 - Gabriella Premus – Webster

2012 - Alexandra Farber - Britton Area

2011 - Olivianne Stavick - Britton Area

2010 - Erica Schuster – Groton

2009 - Madison Cutler – Groton

2008 - Tiera Lamb - Sully County

2007 - Desirae Wieseler – Faulkton

2006 - Alexi Beck – Britton

2005 - Ashley Christianson – Wilmot

2004 - Lauren Olson Vander Veen - Waubay

2003 - Megan Schumacher Proux - Watertown

2002 - Sawyer Stulken Dowling – Selby

2001 - Danielle Troske Teigen - Doland

2000 - Desa Oberle Larson - Northwestern

1999 - Jesyna Egge Rausch – Watertown

1998 - Anne Pillar – Webster

1997 - Andrea Severson Mendenhall - Deuel Co.

1996 - Erica Wall Schlosser - Watertown

1995 - Abbey Clarke Bisschop - Miner County

1994 - Elizabeth Swanson – Cresbard

1993 - Amanda Pritchard Byler - Faulkton

1992 - Kari Long Leibel - Dewey County

1991 - Teresa Boschee Person - Doland

1990 - Rebecka Richter Havilk - Helca

1989 - Jennifer Bosse Deutsch - Britton

1988 - Tina Styles Birgen -  Northwestern

1987 - Shellyene Ketterling – Northwestern

1986 - Shelley Fredrickson - Cresbard

1985 - Nicole Geisler St. John – Aberdeen

1984 - Sara Jo Wheeler Lamb - Clark County

1983 - Julie Reil – Ipswich

1982 - Jodi Metter Landgaard – Iroqois

1981 - Rhonda Myler Shappert - Faulkton

1980 - Laura Schmitt Moore – Aberdeen

1979 - Susan Abler - Yankton

1978 - Patty Bernard Pharis – Aberdeen

1977 - Gwen Steiger Benson - Bowdle

1976 - Valessa Peman Caspers – Bowdle

1975 - Deanna West Smith - Sully Buttes

1974 - LaVon Hettich Poyner - Selby

1973 - Levora Weber – Aberdeen

1972 - Yvonne Larson Abeln - Groton

1971 - Kathy Englehart Bomes –Aberdeen

1970 - Karen Moulton – Aberdeen

1969 - Sonya Rodine – Aberdeen

1968 - Becky Mitchell Littlau – Aberdeen

1967 - Debra Engelstad Wigdahl - Aberdeen

1966 - Susan Wasern Bisell – Aberdeen

1965 - Marsha Hess – Aberdeen

1964 - Lorene Everson Dunphy – Aberdeen

1963 - Dawn M Buckhard – Aberdeen

1962 - Pam Jahn - Aberdeen

1961 - Sharon Carson - Aberdeen

1960 - Julie Nordhus Napton – Aberdeen

1959 - Toni Cook – Aberdeen

1958 - Adrienne Hynes Lewis - Aberdeen

1957 - Barbara Anderson – Aberdeen

1956 - Karen Johnson -Aberdeen

1955 - Karen Ann Riehl Ringsby - Aberdeen

2022 - Winter: Tenley Wildung - Milbank

2022 - Summer: Shayna Heitmann - Faulkton

2022 - Spring: Marissa Sumption - Britton Area

2022 - Autumn: Maya Nobles - Mobridge

2021 - Winter: Haley Husted - Highmore

2021 - Summer: Lindsey Grabowska - Ipswich

2021 - Spring: Tinley Nelson - Aberdeen

2021 - Autumn: Callie Weisbeck - Mobridge

2020 - Winter: Sydney Jessen - Miller

2020 - Summer: Avery Sylte - Ipswich

2020 - Spring: Sheridan Swanson - Sisseton

2020 - Autumn: Tina Kohlus - Eagle Butte

2019 - Winter: Elise Herschel - Sisseton

2019 - Summer: Samantha Olson -  Northwestern

2019 - Spring: Anna Schwader - Miner Co

2019 - Autumn: Emma Greiner - Wilmot

1997 - Tina Klapperich Board - Conde

1997 - Cassandra LeClair-Underberg - Sissteon

1996 - Stephanie Schlueter Begun - Milbank

1996 - Robyn Kennedy Gomarko - Watertown

1995 - Elizabeth Olson Perz - Deuel County

1995 - Angie Weber Kulesa - Faulkton

1994 - Winter: Miranda Pray Dede - Langford

1994 - Summer: Sarah Blomster Englehardt - Ipswich

1994 - Spring: Heidi Breden Paulso - Watertown

1994 - Autumn: Heidi Buntrock Bandt - Groton

1993 - Winter: Heidi Rossow Haider - Conde

1993 - Summer: Sara Mobley Schryvers - Kinsbury County

1993 - Spring: Dawn Goodroad Ourada - Deuel County

1993 - Autumn: Jody Bergan Schulz - Watertown

1992 - Winter: Myra Chapin Kusler - Clark County

1992 - Summer: Carol Wright Larrington - Gettysburg

1992 - Spring: Tawna Williams Millington - Selby County

1992 - Autumn: Mindy Glover - Yankton

1991 - Winter: Tina Styles Birgen - Northwestern

1991 - Summer: Karla Jensen Hallacy - Groton

1991 - Spring: Brenda Schweitzer Foxhoven - Yankton

1991 - Autumn: Tricia Schwartz Smith - Chamberlain

1990 - Winter: Kenda Kinopp Falconer - Chamberlain

1990 - Summer: Rochelle Eschenbaum Odenbrett - Faulkton

1990 - Spring: Molly Moron - Woonsocket

1990 - Autumn: Darci McNulty Wolf  Mobridge

1989 - Winter: Cindy Coomes-Reesman - Sno Sho NSU

1989 - Summer: Gabrielle Moon - Aberdeen

1989 - Spring: Jackie Smith Boyd - Kingsbury County

1989 - Autumn: Tammy Wager Liebeg - Gettysburg

2022 - Madelyn Crossley & Ramsey Skinner

2021 - Moriah Kippley & Charles Addison

2020 - Chloe Reich & Emmit Hammond

2019 - Kloey Garrett & Jayden Nerdig

2018 - Raelyn Grode & Isaac Cybulski

2017 - Izabella O’Day & Noah Hubert

2016 - Abagail Deutsch & Trevor Nipp

2015 - Addison Miller & Porter Kolb

2014 - Reghan Bremer & Tyson Hassebroek

2013 - Katrina Gibson & Tiger Renville

2012 - Sierra McPartland & Riley Albert

2011 - Claire Grismer & Dillon Rohrbach

2010 - Capri Hellwig & Jayden DeVries

2009 - Kara Vetch & Ben Young

2008 - Taryn Fergel & Daeton Hunstad

2007 - Amelia Tarbor & Konner Sperle

2006 - Ashlie Lahammer & Triston Seymour

2005 - Shannon Malso & Chasen Umboltz

2004 - Alexx Delzer & Logan Stubbe

2003 - Britnee Haar & Kyle Anders

2002 - Brandi Hansen & Zack Clyde

2001 - Tania Stahl & Spencer Delzer

2000 - Elizabeth Poitras & Sam Moran

1999 - Grace Lynn Herre & Josh P. Jung

1998 - Kelli Walth & Baker Haar

1997 - Michaela Godel  & Alexander Florence

1996 - Samantha Bunke & Derek Miller

1995 - Leslie Lanz & Larry Anderson, Jr.

1994 - Andrea Snaza & Corey Godel

1993 - Laura Tangwall & Tyler VanDover

1992 - Michelle Ringler & Nick Toth

1991 - Gina Currington & Dustin Conn

1990 - Melissa Huff & Jason Currington

1989 - Heather Wolff & Scott Rau

1988 - Angela Zerr & Richard Banker

1987 - Jessica Fischer & Darren Lausten

1986 - Melissa Ann Kost